W skrócie
- Synoptycy wydali pilne ostrzeżenie przed przymrozkami dla całego województwa mazowieckiego.
- Spadek temperatury poniżej zera może wystąpić już w najbliższych godzinach.
- Zagrożone są przede wszystkim uprawy w przydomowych ogródkach i na balkonach.
- Meteorolodzy apelują o zabezpieczenie roślin wrażliwych na chłód.
Majowa aura potrafi być wyjątkowo kapryśna. Mimo że w ostatnim czasie mogliśmy cieszyć się słonecznymi popołudniami, mieszkańcy Warszawy oraz całego Mazowsza muszą przygotować się na nagły powrót zimy. Instytuty meteorologiczne wydały oficjalny alert dotyczący przymrozków, które mogą wystąpić w nocy z 9 na 10 maja 2026 roku. Dla wielu osób, które rozpoczęły już sezon ogrodniczy, jest to sygnał do szybkiej reakcji.
Zjawisko to dotyczy nie tylko terenów podmiejskich, ale również bardziej zurbanizowanych części stolicy. Nawet na gęsto zabudowanych osiedlach, takich jak Mokotów, Ursynów czy Białołęka, temperatura przy gruncie może spaść poniżej zera. Warto zwrócić uwagę na rośliny doniczkowe wystawione na balkony oraz świeżo posadzone sadzonki w ogrodach działkowych, na przykład na terenie ROD-ów w okolicach Woli czy Żoliborza. Nocny chłód może okazać się zabójczy dla młodych pędów, które nie są jeszcze zahartowane do tak niskich temperatur.
Eksperci zalecają, aby zabezpieczyć najbardziej wrażliwe okazy. Jeśli posiadamy rośliny w donicach, najbezpieczniej będzie przenieść je do wnętrza mieszkania lub przynajmniej osłonić agrowłókniną. W przypadku większych nasadzeń w ogrodzie warto zadbać o odpowiednie okrycie, które pomoże zatrzymać ciepło przy podłożu. Warto pamiętać, że przymrozki w maju, choć zdarzają się w naszym klimacie, zawsze niosą ze sobą ryzyko strat w rolnictwie i ogrodnictwie.
Służby miejskie oraz eksperci od pogody przypominają, że nagłe wahania temperatury mogą wpłynąć także na samopoczucie osób starszych i szczególnie wrażliwych na zmiany pogody. Choć prognozowane przymrozki nie powinny być długotrwałe, warto śledzić bieżące komunikaty meteorologiczne w najbliższych godzinach. Jeśli wybierasz się w nocy lub wczesnym rankiem w trasę samochodem, pamiętaj, że na drogach może być ślisko, a szyby w autach zaparkowanych „pod chmurką” mogą pokryć się szronem.
Miejmy nadzieję, że to ostatni tak zimny akcent tej wiosny i już wkrótce w Warszawie na stałe zagości przyjemne, majowe ciepło. Tymczasem apelujemy o rozwagę i odpowiednie zabezpieczenie swojego dobytku przed niespodziewanym atakiem mrozu.
